Podczas ciąży, kobiety mogą doświadczyć suchej skóry z różnych powodów. Jednym z tych powodów jest załamanie się bariery skórnej, co może skutkować bardziej suchą i cienką skórą. Innym czynnikiem mogą być wahania poziomu hormonów. Twój lekarz może udzielić porady, jak radzić sobie z suchą skórą w czasie ciąży.
Normalny objaw ciąży
Sucha skóra w czasie ciąży jest częstym objawem i zazwyczaj jest nieszkodliwa. Jeśli jednak skóra staje się bardzo sucha, może to prowadzić do powstania pokrzywkowych grudek i blaszek ze świądem. Może to powodować nadmierne drapanie, które może prowadzić do infekcji i bliznowacenia. Chociaż sucha skóra w ciąży nie jest szkodliwa dla nienarodzonego dziecka, może być niewygodna. Najlepszym sposobem radzenia sobie z suchą skórą w czasie ciąży jest znalezienie sposobów na dodanie skórze wilgoci i utrzymanie jej w odpowiednim stanie.
Większość dolegliwości skórnych związanych z ciążą ustępuje po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak masz nietypowy problem, może być konieczna konsultacja z lekarzem i uzyskanie dokładnej diagnozy. Lekarz może przepisać leki i zabiegi na suchą skórę w czasie ciąży.
Oznaka cholestazy
Jeśli u kobiety pojawia się sucha skóra w czasie ciąży, może ona mieć cholestazę, chorobę, która wpływa na wątrobę. Chociaż cholestaza podczas ciąży jest rzadka, może prowadzić do innych komplikacji, w tym przedwczesnego porodu i martwego urodzenia. Kobieta z cholestazą powinna być ściśle monitorowana przez lekarza. Lekarz może zasugerować wczesne wywołanie porodu, aby zapobiec komplikacjom. Konieczne będą również regularne badania krwi w celu sprawdzenia stanu zdrowia.
Oznaki i objawy cholestazy obejmują uporczywe swędzenie i zaczerwienienie, zwłaszcza na dłoniach i stopach. Są one spowodowane dodatkowym przepływem krwi i estrogenem w organizmie kobiety podczas ciąży. W niektórych przypadkach kobieta doświadczy bólu brzucha, nudności i zmęczenia. Nieleczona cholestaza w ciąży może nawet doprowadzić do śmierci płodu. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli kobieta doświadcza uporczywego swędzenia i zaczerwienienia skóry podczas ciąży.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną skóry, a objawy choroby obejmują czerwone i suche plamy skóry. Plamy te mogą być uniesione lub płaskie i są otoczone srebrzystymi łuskami. Mogą pojawić się w każdej części ciała, w tym na twarzy. Mogą być bolesne i swędzące, i często pozostają niezauważone, dopóki nie rozrosną się w większe plamy. Choroba ta może również wpływać na naczynia krwionośne i nerwy w skórze właściwej.
Jeśli łuszczyca dotyka tylko niewielkiego obszaru skóry, może być uleczalna za pomocą zabiegów miejscowych. Leczenie to składa się z kremów lub balsamów, które są nakładane bezpośrednio na dotknięty obszar. Leki te często zawierają niskie dawki kortykosteroidów i powinny być stosowane codziennie po wzięciu prysznica.
Objaw egzemy
Kobiety, które miały egzemę w dzieciństwie, są w grupie wysokiego ryzyka jej wystąpienia w czasie ciąży. Stan ten charakteryzuje się czerwonymi, swędzącymi plamami na skórze. Stanowi do 50 procent problemów skórnych w ciąży.
Leczenie egzemy w czasie ciąży jest trudne, ponieważ musi być skuteczne dla osoby z chorobą i bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Leczenie niemedyczne może obejmować kremy nawilżające i emolienty. Inne sposoby leczenia mogą obejmować terapię światłem UV i miejscowe sterydy.
Objawy egzemy w ciąży obejmują czerwone, swędzące plamy i krosty. Mogą one być bezobjawowe lub mogą się nasilać. Leki na egzemę w ciąży nie powinny zawierać żadnych składników, które mogłyby zaszkodzić płodowi.
Oznaka stresu
Posiadanie suchej skóry podczas ciąży jest normalną częścią ciąży. Chociaż istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do tego stanu, ważne jest, aby nauczyć się, jak dbać o skórę w tym czasie. Dodając skórze wilgoci, możesz zapobiec jej szorstkości i pękaniu. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra staje się coraz bardziej sucha, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Może to być wczesny znak ostrzegawczy poważnego problemu.
Wysoki poziom stresu może mieć wiele skutków zdrowotnych, w tym wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Może również zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej. Oba te stany zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u nienarodzonego dziecka, co sprawia, że kluczowe jest poradzenie sobie z wysokim poziomem stresu tak wcześnie, jak to możliwe. Ponadto, stres związany z ciążą może powodować u kobiety wahania nastroju. Hormony ciążowe mogą również wpływać na skórę kobiety, czyniąc ją bardziej podatną na podrażnienia i swędzenie.
Podobne tematy